Komputerze, zrób to sam!

Posted
Comments None

W ramach mojej, jak to kolega raczył określić, nerwicy natręctw, która objawia się regularnym nagrywaniem ulubionych audycji, zmajstrowałem już sobie dwa systemy do automatycznego nagrywania – zawsze jak nie jeden, to drugi zadziała. Czyli oprócz tego, że Radyjko (“kultowy” iRiver iFP-899) w domu nagrywa audycję z radia FM, w pracy mój komputer, wyposażony w tuner USB (takie maleństwo na układach RTL2832U i R820T2) i program DAB Player, nagrywa wszystko, co tylko się da, z radia cyfrowego. Prawie bez komplikacji, bo jak to z cyfrowo nadawanymi audycjami bywa, poziom sygnału zauważalnie się zmienia, gdy obok anteny ktoś łazi. Ale to już inny problem. Ech, stacje FM czasem są zaszumione, ale (zwykle) da się ich słuchać, stacje DAB+ mogą się po prostu nie dać odebrać. Podobnie jest ze stacjonarną telewizją cyfrową. Cena postępu? W każdym razie załóżmy, że poziom sygnału to nie problem.

Harmonogram w DAB Player ma dokładnie dwie pozycje. Zwykle po prostu po nagraniu zaprogramowanych audycji nastawiam sobie kolejną parę, ale… A gdybym chciał pojechać na wczasy? Jak tu zaprogramować nagranie dziesięciu audycji? No cóż, trzeba zaprząc jakieś narzędzia do zautomatyzowania czynności, które chcemy mieć zrobione. Oczywiście w użyciu będzie systemowy harmonogram zadań, tylko co do niego wpisać? Czym sobie pomóc? Wybór padł na program AutoIt.

Nawet ręcznie w DAB Player trudno jest coś wyklikać – te jego kontrolki się zachowują, delikatnie mówiąc, dziwnie – a co dopiero automatycznie. Już byłem prawie gotów mimo wszystko tak właśnie zrobić, czyli dla dziesięciu audycji wyklikać w kalendarzu pięć sekwencji czynności (wejście do funkcji nagrywania i ustawienie kolejnych par audycji), zarejestrować klikanie w programie Au3Record i te czynności w odpowiednich chwilach uruchomić z systemowego harmonogramu, ale wystąpił problem: gdy komputer jest zablokowany (a pod nieobecność użytkownika w pracy tak właśnie jest), AutoIt nie może przecież nic klikać. Po długich eksperymentach z automatycznym klikaniem w końcu wymyśliłem coś lepszego. Gdzie program zapisuje dane? W Rejestrze, oczywista. Co tam sobie zapisuje – ciężko powiedzieć, ale gałąź [HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Andi_84\ DABPlayer\ ScheduledRecordings] poleceniem REG EXPORT (albo zwyczajnie, paroma kliknięciami w programie Regedit) można nagrać do pliku. No i, jak to piszą w instrukcjach od szamponów, czynność powtórzyć. Efektem było pięć planów nagrywania, czyli pięć plików REG z ustawieniami dla programu nagrywającego, i drugie pięć plików ze skryptami. Najważniejszy fragment w każdym z plików z tej drugiej grupy prezentuje się podobnie:

...
$myfile = "c:\Users\Me\Documents\schedule20160604.reg"
if ProcessExists("DAB_Player.exe") Then
     ProcessClose("DAB_Player.exe")
EndIf
Sleep(5000)
Run("reg import " & $myfile, "", @SW_HIDE)
Sleep(5000)
Run("d:\DigitalRadio\DAB_Player.exe", "", @SW_HIDE)
...

AutoIt o wyznaczonych porach zatrzyma DAB Player i po wgraniu do Rejestru (poleceniem REG IMPORT) nowych ustawień ponownie go uruchomi. Pozostaje tylko to ostatecznie zorganizować, czyli wrzucić do systemowego harmonogramu zadania uaktualnienia planu nagrań (między kolejnymi nagraniami, rzecz jasna), co załatwi nam polecenie SCHTASKS:

...
SCHTASKS /create /tn "ScheduledRecordings20160604" /tr "\"c:\Program Files (x86)\AutoIt3\AutoIt3_x64.exe\" c:\Users\Me\Documents\recplan20160604.au3" /sc ONCE /sd 2016/06/04 /st 00:17
SCHTASKS /create /tn "ScheduledRecordings20160607" /tr "\"c:\Program Files (x86)\AutoIt3\AutoIt3_x64.exe\" c:\Users\Me\Documents\recplan20160607.au3" /sc ONCE /sd 2016/06/07 /st 00:17
...

Teraz już wystarczy tylko nastawić dobrze antenę tunera, poprosić kogoś, żeby jednak doglądał komputera (programem LogonExpert próbowałem wymusić automatyczne logowanie, ale miło jest wiedzieć, że po instalacji aktualizacji system w ogóle “wstał” do końca i nas zalogował, bo jeszcze nie zawsze udaje mi się w takich przypadkach zapewnić, żeby automatyczne zalogowanie do mojego profilu w ogóle nastąpiło). I można jechać na wczasy. PS. Po powrocie okazało się, że wszystko nagrało się prawidłowo.

A teraz pora to odsłuchać…

Author
Categories ,

Comments

Commenting is closed for this article.

← Older Newer →