Tablety na warsztacie

Posted
Comments None

Odgrzebuję z dyskowego archiwum starą notkę – może przyszłym pokoleniom się przyda. Sprawdzone, u mnie działa.

Mamy sprzęt Samsunga, sztuk trzy, a konkretnie GT-S7275R (Galaxy ACE3), GT-P3100 (Galaxy Tab2 7.0) i GT-P5200 (Galaxy Tab3). Interesuje nas remote debugging, jak to opisano na stronie Chrome.

Do dzieła!

Skonfigurowałem wstępnie wszystkie urządzenia, czyli podłączyłem nasze konto Gmail i aktualizacje i aplikacje już do nas płyną szerokim strumieniem. Do sieci firmowej oczywiście najpierw przez Wi-Fi się podłączyłem, teraz pora na kolejne punkty programu.

Punkt pierwszy – Enable USB debugging – już wykonałem. By The Way – tablety, jak się zdaje, są prądożerne i przez pecetowe USB nie chcą ładować baterii. Co do punktu drugiego – Connect your device – ściągnąłem Samsung drivers oraz program APK Installer z odpowiednich stron.

APK Installer, jak sama nazwa wskazuje, potrafi zainstalować w podłączonym urządzeniu aplikację. Z pliku, bez użycia Sklepu Play. No i robi zrzuty ekranu! Sama radość, nie musimy kombinować ani ekraniku fotografować komórką, żeby coś komuś zaprezentować. Poza tym – żeby się nie bawić z Android SDK (znaleźć, ściągnąć tę kobyłę, zainstalować…), ściągnąłem takie oto cudo: UniversalADBHelper.

I oto już mamy ADB (istotny element SDK), które pozwala na więcej programistycznych sztuczek z telefonem/tabletem z systemem Android. Na przykład moją ulubioną aplikację Remote Keyboard (coś dla tych, którzy nie dają się przekonać, że obmacany ekranik ma cokolwiek wspólnego z klawiaturą) pozwala przekierować na USB, żeby nie trzeba było się łączyć z telefonem przez Wi-Fi (ale i takie łapanie prawą ręką za lewe ucho wypróbowałem).

Sterownik USB jakoś nie od razu zadziałał mi z Galaxy Tab 2 (urządzenia nie było widać pod Windows), czyli 2/3 sukcesu to było. Nie bawiłem się na Tab 2 w port forwarding – może tak się jeszcze uda dotrzeć do jego świadomości. Albo sterownik USB potrzebny jest inny. Na wszystkich urządzeniach możemy już uruchomić Chrome (zainstalowałem), a na PC musimy. Zalecany jest Chrome nawet nowszy niż oficjalny (cytuję: Remote debugging requires your version of desktop Chrome to be newer than the version of Chrome for Android on your device) – ja sobie wziąłem wersję bleeding edge ze strony Portable Apps – z niego wchodzimy na stronę chrome://inspect i jeśli nasze urządzenie widzi system operacyjny peceta, to i Chrome powinien takie urządzenie zobaczyć i pozwolić nim sterować.

To na razie tyle, jeszcze dodam, że okiełznanie Tab 2 wymagało trochę kombinowania – zanim urządzenia (o ile pamiętam) nawzajem zaakceptowały swoje certyfikaty, zdążyłem zamówić drugi kabelek (nietypowy – wtyczka wcale nie wygląda na micro USB), z którym był identyczny problem: tablet nie chciał z nikim gadać.

Author
Categories

Comments

Commenting is closed for this article.

← Older Newer →